Jak vybrat vysavač?

Vysavač je jedním z největších pomocníků i v domácnosti, ve které není koberec jako podlahová krytina. Moderní vysavače jsou natolik multifunkční, že dokáží vysát plovoucí podlahu, efektivně se zbavit chlupů po domácích mazlíčcích a vysát tak dokonale, že vytvoří ideální prostředí pro alergiky. Jak vybrat správně, se dočtete v následujícím článku.

Je z čeho vybírat

V současné době je trh s vysavači poměrně široký a nabízí velké množství vysavačů s různými funkcemi nebo velikostmi. Základem je, si co nejvíce ulehčit práci, získat maximální užitek a mít dokonale uklizeno. Mezi základní rozlišení patří:

  • klasické vysavače
  • multifunkční vysavače
  • robotické vysavače
  • ruční vysavače
  • tyčové vysavače (samostatné podtéma)

Při výběru typu vysavače sehrává důležitou roli, jaká je domácnost. Pokud je většina podlah bez koberců a bude se jednat pouze o vysávání prachu a nečistot, postačí klasický nebo ruční vysavač. Pokud jsou v domácnosti koberce, je potřeba vybrat klasický výkonný vysavač, popřípadě multifunkční vysavač, který koberec zvládne i vyprat.

Výkon vysavače

Jedním z klíčových parametrů, který by měy být brán při výběru v úvahu, je jeho sací výkon. V některých případech je udáván příkon vysavače. Sací výkon odpovídá asi 1/5 – 1/3 příkonu vysavače. Uvedené hodnoty sacího výkonu nebo příkonu sehrávají roli při spotřebě energie. Většina moderních vysavačů, jako jsou vysavače Vorwerk, má regulovatelný sací výkon, podle typu podlahové krytiny.

Se sáčkem nebo bez?

V minulosti jiné než sáčkové vysavače nebyly, v současné době jsou ovšem k dispozici i bezsáčkové (cyklonové) vysavače které sbírají nečistoty do speciálních nádob. Takové vysavače se hodí více na vysávání velkých nečistot, malé nečistoty, jako je prach nebo zvířecí chlupy se z nádoby špatně odstraňují a dostávají se opět do vzduchu. Do domácnosti je lepší sáčkový, kde nedochází ke kontaktu s nečistotami. Námi prodávané sáčky do vysavačů Vorwerk se vyrábějí z třívrstvého filtračního papíru, nehrozí tak jejich protrhnutí.

Filtrace

K vyčištění vzduchu od prachu a dalších nečistot slouží ve vysavači filtrace. V dnešní době je možnost výběru z mokrého, suchého nebo kombinace obou systémů. Moderní vysavače většinou nabízejí několikanásobnou filtrace. Vysavače mohou mít 4 až 7 filtrací.

Klasické papírové sáčky představují zástupce suché filtrace. Nejčastěji bývají jako vstupní filtrace využívané HEPA filtry, které zachytí mikročástice, roztoče i plísně. Jeho účinnost je odstupňována na škále od 1 do 13, kdy číslo 13 zajišťuje 99, 97 % účinnosti.

Mokrá filtrace je velmi účinná a většinou je doplněna HEPA filtrem, aby si poradila s různými alergeny, které se v domácnosti mohou vyskytovat. Její nevýhodou je ovšem nutnost častého čištění nádoby s odpadem.

Filtry mohou být různých druhů, značka Vorwerk je v této oblasti velmi rozmanitá a nabízí filtry uhlíkové, pachové uhlíkové nebo vzduchové. Na rozdíl od jiných značek, jsou k dostání filtry i pro starší modely těchto vysavačů.

Příslušenství

Při výběru vysavače sice není přidané příslušenství směrodatné, ale je škoda nevyužít všechny funkce, které moderní vysavače nabízejí. Je tak dobré mít i jednotlivé kartáče, nástavce i redukce již od začátku. Vysavače Vorwerk mají širokou nabídku příslušenství ke svým vysavačům. Jeden vysavač tak díky speciálním kartáčů, zvládne dokonale zbavit koberec nečistot nebo díky nástavci na chlupy odstranit chlupy od domácích mazlíčků.

Osvědčená značka

Německá firma Vorwerk je tradičním výrobcem vysavačů, které jsou známé po celém světě. Domácnosti po celém světe si získala díky své jedinečnosti, inovativním technologiím a spolehlivosti.