Tyčové vysavače – který je nejlepší?

Vysavač je užitečným pomocníkem v každé domácnosti. Na trhu však existuje v různých provedeních – od malých ručních vysavačů až po klasické a tyčové vysavače. Pokud přemýšlíte nad tyčovým vysavačem, pak čtěte dále. Tento článek vám představí jeho přednosti a na co se při jeho výběru zaměřit.

Proč si vybrat tyčový vysavač?

Tyčový vysavač se stává mezi uživateli čím dál více populární a postupně začíná nahrazovat klasické neforemné vysavače. Jedná se o kompromis mezi klasickým podlahovým a malým ručním vysavačem. Jeho nespornou výhodou je nižší hmotnost oproti klasickým vysavačům, dále snadnější a pohodlnější ovládání a to při zachování dostatečného výkonu, který se pohybuje v rozmezí 1000 – 1500 W.

Další přednosti tyčových vysavačů:

  • výborná skladnost (lze jej jednoduše zavěsit, nezabere moc místa)
  • snadná manipulace a ovladatelnost
  • lehkost přístroje
  • poměr cena/kvalita

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač

Stejně jako tomu je u klasických vysavačů, tak i u tyčových vysavačů se vyrábějí sáčkové nebo bezsáčkové modely. Zatímco u vysavačů s použitím sáčku stačí naplněný sáček vždy jen vyměnit, u modelů, kde se sáček nepoužívá, je třeba po každém úklidu vyprázdnit nádobu na prach a nečistoty. Na druhou stranu se nádoba snadno vymyje, a tak se v ní neudržují zbytečné nečistoty.

U bezsáčkových tyčových vysavačů je tato nádoba umístěná přímo v hlavici přístroje, takže se s ní velice dobře manipuluje.

Výběr tyčového vysavače – na co se zaměřit?

Správný výběr tyčového vysavače není vůbec jednoduchou záležitostí, ač se to může tak na první pohled jevit. Důležité je zdůraznit, abyste při výběru vhodného modelu brali v potaz typ podlah, které budete vysavačem vysávat. Stejně tak je dobré zohlednit, zda někdo z vaší rodiny trpí alergií, dýchacími obtížemi, nebo vlastníte domácího mazlíčka.

Výkon přístroje

Sací výkon je nejdůležitějším parametrem při výběru vysavače. Takže, i když vysavač bude vypadat jako nejhezčí bytový doplněk, pokud nemá dostatečný výkon, pak vám bude takový přístroj k ničemu, neboť nezvládne vysát ani pár nečistot.

Sací výkon bývá u každého vysavače uvedený na krabici. Pokud však uvedený není, pak si ho můžete jednoduše odvodit jako jednu pětinu příkonu. Jak už bylo výše zmíněno, dostatečný sací výkon u tyčového vysavače se pohybuje od 1000 do 1500 W.

Další podstatné parametry

Kromě výkonu doporučujeme zaměřit se také na hlučnost konkrétního modelu, kvalitu vysávání, objem nádoby či hmotnost. V případě zvolení síťového tyčového vysavače zvažte také délku elektrické šňůry, abyste po pořízení nezjistili, že musíte neustále šňůru přepínat do jiné zásuvky.

Hlučnost vysavače

I když je hlučnost méně důležitým parametrem, někteří lidé ji při výběru zohledňují. Tišší vysavače jsou praktičtější, pokud žijete v panelovém nebo bytovém domě, kde je vše slyšet. Hlučnost jako taková se odvíjí od sacího výkonu. To znamená, že čím je sací výkon vyšší, tím je také hlučnost vysavače větší. Pokud tedy hledáte tichý přístroj, pak vybírejte mezi vysavači s nižším sacím výkonem.

Hmotnost u vysavače

Pro některé uživatele je důležitá hmotnost vysavače – zejména pro starší osoby. U klasických bytů není hmotnost až tak podstatná, za to v dvoupodlažních rodinných domech nebo bytech ano. V případě, že ve vaší domácnosti máte schody, vybírejte mezi lehčími tyčovými vysavači.

Délka kabelu

Mnoho lidí zapomíná na délku kabelu. Ta je důležitá zejména u větších místností. Přece nechcete neustále vysavač zapojovat a vypojovat kvůli krátkému kabelu, abyste vysáli celou místnost. Většina vysavačů disponuje kabelem o délce 6 – 15 metrů. Levnější varianty pa mají pouhých 5 – 8 metrů.

Ať už vybíráte jakýkoliv vysavač, nelze konkrétně říci, který model je nejlepší. Každý člověk má jiné požadavky a nároky, a stejně tak bývá odlišný také interiér, takže doporučujeme se vždy řídit podle jednotlivých vlastností a dle vašich nároků. Jen tak budete schopni vybrat ten nejlepší tyčový vysavač přesně pro váš interiér.

Nevíte-li si stále rady s výběrem? Pak nás neváhejte kontaktovat. Velice rádi vám v této oblasti poradíme a pomůžeme vybrat ideální vysavač, který bude splňovat všechny vaše požadavky.

Tyčové vysavače